Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Hasičký výlet do Posázaví

Letošní výlet se uskutečnil v sobotu 22.6.2013 a přihlásilo se něj celkem 44 účastníků. Museli jsme si všichni přivstat, protože odjezd byl naplánovaný už na pátou hodinu ranní. Čekala nás totiž dlouhá cesta do kraje Posázaví, což není zrovna za rohem… Ze Třešňovce jsme vyjížděli za deště a cestou potkali i několik silných přeháněk. Nechtěli jsme si ani představit, že by takto měl vypadat celý dnešní den, ale než jsme dojeli na místo, déšť postupně ustal, sluníčko opět vysvitlo a my měli před sebou krásný letní den jak stvořený pro výlet.
Jako první jsme navštívili hrad Český Šternberk, kam jsme dorazili kolem deváté hodiny. Zde jsme absolvovali hodinovou prohlídku veřejně přístupných interiérů a dozvěděli jsme se, že zbytek hradu je v současnosti obýván jeho majitelem, pokračovatelem rodu Šternberků, Zdenkem Sternbergem. Před opuštěním hradu jsme se ještě pokochali krásnou výhlídkou na řeku Sázavu a vyrazili k autobusu.
Přesunuly jsme se pouze o pár kilometrů dál do města Sázava, kde nás čekala prohlídka známého kláštera. Ještě před prohlídkou jsme se ale rozprchli nasytit hladové žaludky v některé z místních restaurací. Po chutném obědě pak bylo o to snazší podlehnout uklidňující atmosféře tohoto kouzelného místa. Zaujatý výklad naší průvodkyně si postupně získal pozornost všech účastníků prohlídky, kteří tak během exkurze napříč areálem postupně vyslechli všechny příběhy a legendy vztahující se k Sázavskému klášteru a jeho zakladateli svatému Prokopovi.
Poslední zastávkou bylo Národní zemědělské muzeum v Čáslavi, kam jsme dorazili kolem půl čtvrté odpoledne. V bývalém areálu Čáslavských kasáren se nyní nachází více jak 3000 exponátů zemědělských strojů rozdělených tematicky do 8 velkých hal. Nešlo přehlédnout, že tato část výletu zaujala především mužské osazenstvo.
Poté co se za námi zavřela brána zemědělského muzea, už nás čekala pouze cesta do Opatova, kde pro nás bylo v místní hospodě zajištěno občerstvení v podobě večeře. Do peřin jsme se dostali kolem půlnoci, patřičně unavení, ale plní zážitků z příjemně stráveného dne.

Fotogalerie zde: https://picasaweb.google.com/106304531922106336526/HasicskyVylet2262013#

Za SDH Martina Jirásková

Back to top

Skip to content