Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Hasičský výlet 2012

Ani letošní rok nebyl výjimkou a 16.6.2012 se konal tradiční hasičský výlet. Cesta nás tentokrát zavedla až do kraje pána hor – Krakonoše. Počasí k nám opět bylo víc než příznivé a dopřálo nám krásný, slunečný den. Letošní výlet navíc byl – co do počtu účastníků – jedním z nejúspěšnějších za posledních pár let. Podařilo se nám totiž zaplnit celou kapacitu autobusu.
Odjezd z autobusových zastávek byl už v 5hod ráno, aby bylo možné splnit celodenní časový harmonogram. Po nalodění ospalých cestujících se autobus vydal směr Harrachov. Za volant již tradičně zasedl Jarda Hejkrlík, kterému tímto děkujeme za ochotu a bezpečně ujeté kilometry.
Před námi byla dlouhá cesta a první přestávka na protažení kostry nás čekala na benzínové pumpě až za Hradcem Králové. Zde jsme se občerstvili ranní kávou, posnídali a nakoupili denní tisk.
Po příjezdu do Harrachova nás čekala exkurze v  místní sklárně Novosad&syn, která je nejstarší v České republice. Měli jsme možnost shlédnout výrobu skla přímo v provozu, v žáru sklářských pecí, kde jsme mohli zblízka ocenit kvalitu plic místních dělníků. Cesta výrobou pokračovala přes brusírnu jejíž zajímavostí je funkční vodní turbína, která poháněla všechny brusky na dílně. Nakonec jsme navštívili muzeum skla, kde byly vystaveny veškeré výrobky sklárny, ať už pro běžné použití anebo originály vzniklé k vyjimečným příležitostem. Před odjezdem jsme ještě svlažili hrdlo v místním minipivovaru ochutnávkou piv Čerťák a František.
Po zakoupení suvenýrů jsme se přesunuli do Harrachovského ski areálu, kde byl naplánovaný rozchod. Ten každý využil podle svého uvážení – někteří se nechali zlákat krásným počasím a vydali se lanovkou na skokanské můstky, jiní dali přednost nasycení hladového žaludku v některé ze zdejších restaurací. Bohužel nám časový plán ale neumožnil stihnout vše.
Přestože jsme Harrachov opouštěli s malým zpožděním, podařilo se nám včas dostavit na prohlídku Krkonošského muzea v Jilemnici. Zde jsme se dozvěděli něco o historii Jilemnice a místního zámečku. Na konci exkurze jsme shlédli i místní raritu – mechanický ozvučený betlém se 142 pohyblivými figurkami, které vykonávají celkem 350 různých pohybů. Součástí muzea byla i stálá expozice věnovaná vzniku a vývoji lyžování v Čechách. Nechybělo zde nic od ukázky prvních lyží a sněžnic až po rozvoj závodního lyžování. Nakonec jsme se vydali pěšky jen pár kroků od muzea, kde jsme si prošli tzv. Zvědavou uličku, což je soubor několika zachovalých roubených chalup.
Předposlední zastávkou výletu bylo AUTO-MOTO muzeum v Nové Pace. Jednalo se o soukromou sbírku automobilů a motocyklů vyrobených od roku 1870. Část sbírky byla věnovaná i novopackému motocyklovému závodníkovi Antonínu Vitvarovi. Každý si zde našel své – od elegantních automobilů až po závodní motocykly.
Na sklonku dne jsme dorazili do restaurace Beseda v Častolovicích, kde bylo předem objednané večerní posezení. Dobré jídlo, ochotný personál a hezké prostředí společně přispěli k příjemně strávenému večeru, takže jsme se později jen velmi neradi rozloučili a vydali na cestu domů.
Do peřin jsme se dostali až v pozdních nočních hodinách. Unavení, ale plní dojmů z dalšího hezky stráveného dne.

Martina Jirásková

Back to top

Skip to content