Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Námětové cvičení na téma povodně

V předposlední listopadovou sobotu jsme vyrazili na každoroční námětové cvičení, kterého se účastní všechny sbory našeho okrsku. Celou akci si letos vzali na starost hasiči z Rudoltic. Vzhledem k tomu, že rudoltičtí se v minulosti museli už několikrát postavit záplavám a jejich následkům, rozhodli se s námi podělit o své zkušenosti, a proto zvolili povodně jako hlavní téma cvičení.
Jakmile se na místo včetně nás dostavily i kompletní jednotky z Ostrova, Dolního Třešňovce, Lanškrouna a samozřejmě pořádajícího sboru Rudoltic, byl nám oficiálně prezentován plán dne. V rámci cvičení byla připravena 3 různá tématická pracoviště: Záchranný raft na rybníce, stavění vojenského stanu a příprava pytlů s pískem.
My jsme si hned jako první zahráli na plaváčky a vydali se k rybníku do rudoltické pískovny. Dobráci z Lanškrouna k tomuto úkolu zapůjčili svůj záchranný raft, který jsme ale museli nejprve společnými silami nafouknout. Velitel lanškrounské výjezdovky Tomáš Klaban nám pro začátek řekl několik tipů a pravidel, které je dobré při zásahu na vodě dodržovat, a poté jsme vyrazili zčeřit klidnou hladinu rybníka. Jak se ale nakonec ukázalo, nejtěžším úkolem pro nás bylo zkoordinovat pět párů rukou s pádly. Nakonec jsme ale úspěšně zachránili „utopence“, rozmístili bójky pro ostatní jednotky a přesunuli se zpět k rudoltické hasičárně, kde náš čekalo stavění stanu. To pro nás ale nebyla žádná výzva, protože tento úkon běžně zvládáme v rámci každoroční přípravy areálu na domácí hasičskou soutěž. Za pár minut nebylo co řešit a čekal nás plánovaný odpočinek před posledním úkolem. Zalezli jsme se ohřát do útrob hasičárny a posilněni teplým čajem a kávou jsme vyrazili na poslední stanoviště. Tam na náš čekalo 40 pytlů, které jsme museli částečně naplnit pískem a poté přepravit k „ohroženému“ objektu, který bylo potřeba zabezpěčit proti vniknutí vody. Poté co jsme úspěšně ochránili rudoltický obecní úřad, mohli jsme se vrátit do hasičárny k zakončení cvičení, kde na nás v udírně čekalo něco teplého do žaludku. Po zhodnocení cvičení jsme akci oficiálně ukončili a následovalo přátelské posezení v hasičárně, kde bylo připraveno malé občerstvení.

Fotogalerii z celého dne najdete ZDE

Back to top

Skip to content