Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Oslavy 130.výročí založení sboru

Psal se rok 1886, když byl v Horním Třešňovci založen první hasičský sbor a jeho základnu tehdy tvořilo 48 členů převážně německé národnosti. Léta běžela, počet členů narůstal a hasiči se stali neodmyslitelnou součástí života v obci.  13. ledna 2016 uběhlo od založení místního sboru už 130let a my se toto krásné výročí rozhodli náležitě oslavit.

Oficiální oslavy proběhly 20. srpna na místním hřišti po slavnostním průvodu od staré hasičské zbrojnice. V čele průvodu jela historická koňská stříkačka, kterou zapůjčil sbor z Osic (Královehradecký kraj), tažená koňským spřežením od pana Matějky z Cotkytle. Do kroku vyhrávala dechová hudba z Letohradu a za ní pochodovali mimo hornotřešňováků i zástupci okolních sborů se svými slavnostními prapory – Dolní Třešňovec, Horní Čermná a Rudoltice. Do průvodu se zapojila i spousta místních a celé procesí uzavírala naše technika v podobě „Kačeny“ – Tatra 805 a „Ereny“- Praga RN, takže se opravdu bylo na co dívat. Po krátké pauze po příchodu na hřiště následoval oficiální nástup, během něhož jsme si vyslechli proslovy starosty obce Jana Duška, starosty sboru Petra Jelínka a starosty OSH Ústí nad Orlicí Jana Růžičky, který našemu sboru předal čestné uznání. Poté si slovo převzal Kája Melezínek a přečetl stručný výcuc z historie sboru. Na závěr došlo na slavnostní předání pamětní stuhy ke 130. výročí založení sboru. Po této oficiální části mohl začít zábavný program. Prvním bodem byl nástup dechové hudby Letohrad, která oslavám dodala tu správnou lidovou atmosféru. Překvapením a zpestřením odpoledne byl požární útok „staré gardy“ v podání pánů Jiřího Dvořáka st., Josefa Fišery, Zdeňka Junka, Jiřího Mačáta, Jaroslava Šebrleho st. a Jiřího Marka st. s historickou fládrovkou. O zábavu diváků i zúčastněných se postaraly soutěže smíšených družstev z okolních sborů, kterých se nakonec přihlásilo pět – Horní Třešňovec, Dolní Třešňovec, Nepomuky, Horní Čermná a Lanškroun smíšený s Žichlínkem. Soutěže byly rozděleny do dvou kol a prostor mezi nimi byl vyplněn vystoupením šermířské skupiny Kronland z Lanškrouna. Po druhém kole soutěží, při kterém se účastníci docela zapotili, došlo na vyhlášení vítězů. Zlatou příčku neobsadil nikdo jiný než Horní Třešňovec, druzí skončili sousedi z Horní Čermné a pomyslný bronz převzali Nepomuky. Pod bednou skončili kamarádi z Dolního Třešňovce následováni Lanškrounem/Žichlínkem. Večer byla zahájena volná zábava s kapelou QUIZ a posledním bodem programu byla noční ohňová show skupiny AKÁDA, kterou si nenechala ujít spousta diváků. V průběhu celého dne jste mohli navštívit kabiny, kde byla připravena výstava fotografií z činnosti sboru a letité úspěchy soutěžních družstev v podobě spousty nablýskaných pohárů. Venku na hřišti byl rozestavěn vozový park čítající Avii a již zmiňované „Kačenu“ a „Erenu“ a nechyběla ani výstavka historických stříkaček až po současnou soutěžní mašinu. Neposedné děti se vyřádily na šmoulí nafukovací skluzavce, a koho neoslovil žádný bod programu, přišel se aspoň dobře najíst a napít.

Oslavy se velmi vydařily a to především i proto, že počasí nám přálo. Děkujeme tímto za veškerou přízeň a doufáme, že místní sbor má před sebou bohatou budoucnost čítající minimálně dalších 130 let, po které budeme dál věrně stát po boku našich sousedů a chránit jejich majetek, tak jako tomu bylo doposud.

Fotogalerie z oslav ZDE

Back to top

Skip to content