Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Sobotní výlet na Hrad Červený Újezd

Odjezd byl v 5.00 hodin ráno, sluníčko ještě ani nebylo vidět, vzduch byl chladný a cesta před námi dlouhá. Je krátce po půl deváté a už jsme v cíli. Hrad Červený Újezd  je před námi. V interiéru se nachází rozsáhlé muzeum českého venkova minulého a předminulého století a také rytířský sál. Dále dílny tradičních řemesel, kovář, mlynář, pekař, řezbář, bednář, řezník, kolář, brusič a švec. V interiéru je rovněž renesanční krčma se staročeskými jídly a nápoji. Viděli jsme spoustu zajimavých nástrojů a dílen. Třeba stroj na výrobu zmrzliny nebo varnu lihovin.

Další naše prohlídka patřila zahradě a skanzenu.  V zahradě se nachází 500 druhů dřevin a snad je tam 5000 druhů různých rostlin. Viděli jsme větrný mlýn, zvonici, špejchar, vinný sklípek s nejvzácnějším stromem, salaš či dřevěný katr. Je květen a zahrada tomu odpovídala, azalky a rododendrony v plné parádě. Po dvou hodinách nastal čas oběda.  Ten se nám podařilo zajistit v restauraci Sokolovna. Následovala prohlídka lomu Velká Amerika. Je to bývalý lom s křišťálově průzračnými jezírky na  dně těžební jámy, která je hluboká 80 metrů a hloubka vody je 10 metrů. Sestup k vodní hladině je velmi obtížný  a zakázaný. V těsné blízkosti asi 2 km je hrad Kárlštejn a tam bude naše další zastavení. Hrad sice nenavštívíme, ale v podhradí je muzeum voskových figurín a to je náš cíl. Nejprve jsme v kaleidoskopickém kině viděli nezvyklý pohled na vzácné monstrance z Lorety, české korunovační klenoty a záběry z kaple Sv. Kříže na Karlštejně.

Následovala prohlídka voskových figurín- středověcí řemeslníci, středověké vězení, Karel IV a jeho dvůr i osobnoti nejnovější historie a jsou opravdu zdařilé. Po prohlídce následovala ještě procházka po karlštejnké pěší zóně, kde si každý mohl vybrat podle svých zájmů co navštíví. Čas výletu se neúprosně blíží ke konci. Cestou domů nás pan Mačát – řidič autobusu seznámí s několika zajimavostmi Prahy, která  se v 18 hodin zdála být poměrněně klidná, tak jako celá naše cesta autobusem. Poslední zastavení je v MOTORESTU LÍPA , kde máme večeři. Počasí bylo pěkné a výlet snad také a můžeme přemýšlet kam pojedeme příště.

Back to top

Skip to content