SVOZ NEBEZPEČNÝCH A OBJEMNÝCH ODPADŮ 24. 4. 2021
V SOBOTU 24. DUBNA 2021 PROVEDE V NAŠÍ OBCI FIRMA KOS s.r.o. JABLONNÉ NAD ORLICÍ SVOZ NEBEZPEČNÝCH A OBJEMNÝCH ODPADŮ.
Tím Vám vzniká možnost zajistit správným způsobem likvidaci nebezpečných a objemných odpadů, které se mohou vyskytovat v domácnosti.
svážet se bude:
nebezpečné odpady :
- olej, tuk, filtry, znečištěné hadry, barvy, lepidla
- léky
- galvanický článek suchý nebo mokrý (akumulátor)
- zářivky, výbojky
objemné odpady:
- starý nábytek, čalouněný či plastový nábytek, skříně, židle, stoly, postele, matrace, podlahové krytiny – linolea, koberce, peřiny (Objemný odpad jako např. skříň či postel před tím, než jej předáte, je nutné objemově upravit, tj. rozložit či rozdělat na desky.)
zpětný odběr elektrozařízení: – ledničky, televize, rádia, kuchyňské spotřebiče, výpočetní technika, mobilní telefony
Odpady v žádném případě nemíchejte. Na určených stanovištích od Vás odpad převezme zaměstnanec firmy KOS s.r.o. Jablonné nad Orlicí.
Ve svozový den bude technika stát na těchto stanovištích:
u Národního domu | 9.00 hodin |
u Kubešových na rozcestí | 9.25 hodin |
u Hospůdky Za Vodou | 9.50 hodin |
u Prouzů | 10.15 hodin |
u Žabků | 10.40 hodin |
Svážený odpad předávejte osobně, nepokládejte ho na zem!
Tím, že občan odloží odpad mimo vyhrazená místa, dopouští se přestupku dle § 69, odst. 2 zákona č. 184/2001 Sb. Za přestupek lze uložit pokutu do výše 50000,- Kč
Děkujeme.
Zpětný odběr pneumatik řeší ustanoveni zákon o odpadech č. 185/2001 Sb., konkrétně paragrafy § 38, § 38a a § 38b.
Dle platných ustanovení je právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která výrobky uvedené v § 38 odst. 1 uvádí na trh (dále jen „povinná osoba“) povinná zajistit zpětný odběr použitých výrobků nabídnutých ke zpětnému odběru. Povinnost má, a to bez ohledu na výrobní značku a do výše, které za vykazované období stanovené podle § 38 odst. 10 vyrobí nebo doveze. Jedním z vyjmenovaných typů výrobků jsou právě pneumatiky. (Další skupiny výrobků, kde platí povinnost tzv. zpětného odběru, jsou výbojky se zářivkami a elektrozařízení pocházející z domácností).
Seznam veřejných míst zpětného odběru je uveden na webu Ministerstva životního prostředí, přičemž zpětný odběr probíhá zdarma a bez vazby na koupi nové pneumatiky či jiné služby. Zpětný odběr může povinná osoba odmítnout v případě, že výrobek z důvodu kontaminace ohrožuje zdraví osob. Při nákupu přes internet pak prodejci umožňují zpětný odběr např. ve formě svozu, nebo odevzdáním do partnerských zařízení.