Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Výstavba polikliniky v Lanškrouně – pohled z druhé strany…

Výstavba polikliniky v Lanškrouně – pohled z druhé strany…

Přesto, že nemám ve zvyku vyjadřovat se kdykoliv k čemukoliv, byla jsem řadou lidí vyzvána, abych zveřejnila svůj pohled na „kauzu poliklinika“, která v současnosti hýbe Lanškrounskem. Lidé podepisují petici, v které se vyjadřují k tomu, kde by měla nová budova polikliniky stát. Dotud je všechno v pořádku, ale problém je v tom, že když řekneme A, musíme také dodat B! V současnosti platí, že poliklinika nebude financována z peněz města, potažmo nás všech, ale postaví ji soukromý developer, který prostory nabídne zájemcům k pronájmu, nebo odkupu, takže ji zaplatí víceméně lékaři sami jako soukromníci. Je v pořádku, že se k lokalitě mohou občané vyjádřit. Ale ruku na srdce, budete si Vy – jako soukromníci – nechat diktovat kde, s kým a za kolik budete stavět?
Každý už dnes ví, že existuje zpráva z šedesátých let, která konstatuje, že budova polikliniky v Lanškrouně je nevyhovující a je nutné situaci řešit. Neřešila se padesát let (s výjimkou drobných oprav). Pokud si lékaři své ordinace zvelebili, tak za své peníze – v budově, kde byli v pronájmu.
Když už se situace stávala kritickou, začali lékaři s městem jednat o návrhu, že výstavbu sami zafinancují. Bohužel nevyšel jak plán na přestavbu, tak na výstavbu nové budovy na současném parkovišti (zastínění okolních budov). Město pak nabídlo k odkoupení pozemek na bývalé tržnici vybranému developerovi, projekt však skončil absolutní neshodou mezi ním a lékaři.
Jednání uvízla na mrtvém bodě, lékaři se nesjednotili, město samo s výstavbou polikliniky nepočítalo, takže zbývalo jediné řešení – oslovit jiné developery, kteří budou s lékaři spolupracovat, a najít jinou možnou lokalitu, kde by soukromý subjekt pozemky prodal. To bylo možné v lokalitě vznikajícího Kauflandu. Není to varianta nejlepší, má mnoho odpůrců, ale i příznivců, kteří vědí, že sem stejně budou pravidelně jezdit nakupovat, pohodlně zaparkují a plánovanou pěšinou to od vlaku, nebo autobusového nádraží budou mít mnohem blíž.
Toho se ale někteří zalekli, protože centrum také znamená byznys…Nechci nikomu sahat do svědomí, o peníze jde „až v první řadě“. I lékaři budou muset na splácení svých závazků spojených se stavbou polikliniky vydělávat! Spíš mi vadí, pokud něco zavání manipulováním s druhými!
Chyba se stala, město mělo situaci řešit před desetiletími, minimálně tehdy, když z polikliniky odešla téměř polovina lékařů. Až do loňského roku bylo možné požádat o dotaci na výstavbu polikliniky až do výše 80%. Město by novou budovu vlastnilo, mohlo by uplatňovat tolik požadovaný vliv na lanškrounské zdravotnictví, spokojeni by byli lékaři i veřejnost…S tím ale žádný volební plán a rozpočet města spojen nebyl…
Ráda bych zdůraznila, že touto úvahou nechci rozhodně nikoho napadat a osočovat, práce pro veřejnost je těžká a někdy i nevděčná, ale myslím si, že lidé mají právo znát i názor druhé strany. Současné vedení Lanškrouna situaci řeší a snaží se najít s lékaři společný konsensus. Tím je zatím, jak se zdá, nový návrh na výstavbu polikliniky v prostorách bývalých papíren, který by vyhovoval jak veřejnosti, tak lékařům. I když i tato lokalita také není nejoptimálnější.
Oceňuji, že jak město, tak lékaři hledají společnou řeč, že nepůjde jen a jen o byznys, ale v první řadě o pacienty, kteří se snad v brzké době dočkají důstojných a moderních prostor, jaké mají k dispozici lidé v okolních městech!

PhDr.Jaroslava Cvrčková

Back to top

Skip to content