Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

„HORNOTŘEŠŇOVSKÝ POKLAD“

Jak, kdy a kde byl nalezen „Hornotřešňovský poklad“ a co v něm vlastně bylo naleznete v článku spolu s fotogalerií všech nalezených předmětů.

Ve čtvrtek 9.září 2010 proběhla další z dlouhé řady brigád na opravu a zkrášlení hasičské zbrojnice. Původně jsme měli s Mírou Šebrlem pokračovat v dalším nátěru palubek určených k opravě zadních vrat od hasičárny, ale jelikož Jarda Ježek zapomněl koupit barvu, museli jsme své plány změnit. Trochu neradi jsme tedy šli kopat základ pod dřevěnou boudu, ve které je uskladněn nejrůznější materiál.

Zbývala ještě zhruba třetina, protože většina práce se udělala už na jaře. Bouda stojí na betonových pilířích(sloupcích) a pomalu se začínala bortit, takže bylo nutno udělat nový základ po celé délce boudy podél potoka. Po několika lopatách se sesypala hlína od jednoho z pilířů, kterou tam pravděpodobně nahrnuly myši a v prostoru za ním jsme nalezli velkou sklenici, plnou papírů. Papíry jsme ze sklenice vyndali a šli si je prohlédnout na stůl před hospodou.

K velkémupřekvapení jsme zjistili, že se jedná o německé doklady, odznaky, účtenky a různé seznamy, které zde ukryl pravděpodobně Rainhard Schwab, neboť většina dokladů byla právě s jeho jménem a bydlel v budově dnešní hasičárny a hospody. Ten byl spolu se svým bratrem a několika dalšími sudetskými němci zabit při lidovém soudu 17.května 1945 v Lanškrouně – více zde:

http://www.zwittau.cz/WEB/lanskroun2.htm.

Po prohlédnutí nalezených věcí jsme šli hledat dál a nelezli jsme ještě druhou sklenici, ve které bylo množství drobných mincí a dále pak zašpuntovanou lahev (pravděpodobně se střelným prachem, ale ještě nebyla otevřena) a nakonec trubku, která byla poměrně těžká a z obou stran zalitá olovem. Po jejím otevření nejodvážnějším Petrem Mačátem jsme zjistili, že v ní byly ukryty další mince z rakousko-uherska (především okolo roku 1900) a dále pak mince z třetí říše (dvou a pěti marky).

Celý nález jsme převezli na obecní úřad, kde byl zdokumentován a posléze předán do Lanškrounského muzea pí. Borkovcové. Ta si odvezla veškeré písemnosti a odznaky a dále po jednom kusu z každého druhu nelezených mincí – zbytek mincí byl ponechán sboru.

Zajímavé určitě je, věci byly nalezeny za sloupkem u kterého se na jaře skončilo, ale hlavně, že nebyly nalezeny v uplynulých 65 letech. Možná za to mohou právě myši, které věci zčásti obklopily hlínou, takže nebyly vidět. Pokud by se sloupky nevyndávaly, patrně bychom je nenalezli ani my. Nalezené věci si můžete prohlédnout ve fotogalerii. Dále nám bylo přislíbeno od pí. Borkovcové, že se nalezené dokumenty pokusí přeložit a jejich obsah poslat na obecní úřad.

Fotogalerie nalezených věcí: http://hasiciht.rajce.idnes.cz/Hornotresnovsky_poklad/

Petr Jirásek

Back to top

Skip to content