Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

HASIČSKÝ VÝLET 2011 – „PUTOVÁNÍ NA NEJVYŠŠÍ HORU MORAVY“

Mezi již tradiční akce SDH určitě patří každoroční výlet pořádaný nejen pro členy sboru,ale i širokou veřejnost. V letošním roce jsme vyrazili vstříc jesenickým vrcholkům.

Na cestu jsme se vydali v sobotu  11.června už za brzkých ranních hodin v krásném počtu 34 účastníků, kteří se nezalekli náročného pochodu. Řidiče nám tentokrát dělal pan Šilar z Lubníka, který se autobusové dopravě věnuje jako svému koníčku při důchodu.

První zastávka na ranní kávu a občerstvení nás čekala v motorestu na Skřítku. Po snídani a nutné dávce kofeinu se všichni nalodili zpět do autobusu a plni energie vyrazili směrem na Jesenicko.

Pracovní název letošního výletu zněl „Putování na nejvyšší horu Moravy“. Ale abychom se dostali nahoru, musíme začít dole. Proto naše túra nemohla začít jinde, než v útulném lázeňském městečku Karlova Studánka. Po návštěvě místní cukrárny, ochutnávky lázeňských oplatek a „smradlavých“ pramenů jsme sebrali odvahu a vyšlápli do hor…

První část trasy procházela překrásným údolím Bílé Opavy. Řeka plná vodopádů a malých zátok se vinula příjemným prostředím lesa. Cestu nám zpestřovali popadané klády, vyřezané do schodů, žebříků a lávek, které bylo třeba překonat. Na konci tohoto úseku jsme měli za sebou úctyhodné převýšení,ale výprava pozvolna pokračovala výstupem na Barborku. Ta se stala naším prvním cílem pro dobití sil. Energii jsme doplnili pivem, limem či místní lihovinou – Pradědem. Jednotka „vlajkonošů“ nedopustila, aby čest Hornotřešňovských hasičů utrpěla a plni odhodlání vyrazili dál na vrchol Pradědu, kde nakonec zdárně vyvěsili prapor sboru. Nejvyšší horu Moravy úspěšně zdolala většina výletníků, kteří si sestup z vrcholu ještě zpestřili jízdou na horských koloběžkách, které je úspěšně dopravily až na Ovčárnu, kde už čekal zbytek zájezdu. Hladové žaludky jsme zde zasytili dobrým obědem a vydali se dál podle plánu.

Následující zastávka na nás čekala v Pradědově galerii v obci Jiříkov u Rýmařova. Řezbář pan Jiří Halouzka zde vytvořil soubor obrazů, volně stojících soch, ale i dětských atrakcí jako jsou houpačky či kolotoče ve tvaru zvířátek – ty se později ukázali jako velké lákadlo pro část našich výletníků.  Mezi největší místní atrakce patřila socha děda Praděda o výšce 10,4m, nebo tříhlavý drak chrlící oheň. Nutno zmínit, že několik z těchto děl je zapsáno v české knize rekordů. Během prohlídky jsme si směli vše osahat, případně osedlat krokodýla či medvěda, nebo se vyfotit s vládcem jesenických hor-Pradědem. Zajímavé informace o rozpracovaných dílech nám poskytly tzv.mluvící sochy.

Poslední zastávkou byl lanškrounský hostinec Krčma, kde na nás čekalo příjemné posezení u živé hudby a dobrá večeře.

Celý výlet lze zhodnotit jako velmi vydařený a to nejen díky organizátorům,ale i díky počasí, které nás opět nezklamalo.

Martina Jirásková

Fotky z výletu najdete na:  http://hasiciht.rajce.idnes.cz/2011_-_Hasicsky_vylet_-_Putovani_na_nejvyssi_horu_Moravy/

Back to top

Skip to content