Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Máme za sebou další vydařený ročník Hornotřešňovského poháru!

Už uběhl celý měsíc ode dne, kdy se okolí místního sportovního areálu zaplnilo hasičskými auty a lidmi v pestrobarevných dresech. 12. ročník Hornotřešňovského poháru se konal v krásnou slunečnou sobotu 6. června. Pro děti jsme opět zajistili obří skluzavku, a protože předpovědi avizovaly opravdu horký den, dorazil i zmrzlinářský vozík. Při příchodu na hřiště všechny určitě zaujala výšková plošina umístěná nad startovacími základnami. Ta nově sloužila jako stanoviště kameramana pro přehledný záznam všech odběhnutých útoků. Účast týmů byla veliká. Do soutěže se přihlásilo 21 mužských a 9 ženských družstev. Nechyběla ani kategorie veteránů, kde se letos sešly 4 týmy, složené hlavně z našich nejbližších sousedů z Lanškrouna, Dolního Třešňovce a Horní Čermné.

Po oficiálním nástupu družstev zahajovali soutěž jako první naši místní borci. Ti letos působí v sestavě: Míra Šebrle na košíku, Péťa Mačát ml. na savici, Vláďa Čajnák u mašiny, béčka roztaje Pepa Kozel, u rozdělovače Robin Calda a proudy obstarali Petr Jirásek a Michal Marek ml.. Soutěž byla stejně jako v loňském roce dvoukolová a to znamená, že všechny týmy musely absolvovat jak útok na nástřikové terče, tak i na průstřiky. Hornotřešňovskému „áčku“ se hned při prvním pokusu na průstřiky ale příliš nevedlo. Kvůli problému na rozdělovači ztratili příliš mnoho cenných vteřin a sestříkli až v čase 38,50s. Reputaci si ale spravili útokem na nástřikové terče, kde si věří. S pěkným časem 26,13s tak ovlivnili svoji pozici v celkovém pořadí, kde nakonec skončili na 9. místě. To vzhledem ke konkurenci a počtu družstev není vůbec špatný výsledek. Samozřejmě, zvítězit na domácí dráze je vždy snem každého týmu, ale co se nepovedlo našim chlapům, překvapivě zařídila hornotřešňovská děvčata. Těm se povedlo zaběhnout velmi dobré časy na oba pokusy (průstřik 19,06s a nástřik 26,70s) a díky tomu si „urvala“ nejtřpytivější zlatou příčku. Letošní vítězky běžely ve složení: Blanka Jedličková na koši, na savici Jitka Melezínková, u mašiny Maruška Plašilová, béčka Lucka Mačátová, rozdělovač Lenka Žabková a na proudech Mirka Šilarová a zapůjčená Míša Vacková z Orlice. Na paty našim děvčatům šlapaly rivalky z Dolního Třešňovce, které nakonec obsadily druhou příčku. Bronz si domů odvezl tým z Letohradu Červené. V mužské kategorii se na prvním stupínku usadilo Bystřecké „áčko“, následované Kunčickým „béčkem“ a třetí místo si vysloužili kluci z Lanšperka. Týmy na medailových pozicích v obou kategoriích dostaly ještě šanci zaběhnout si finále o uzenou kýtu, kde si náhodně vylosovali pozice při útoku. V ženských družstvech štěstí nejvíce přálo našim holkám, které zvítězily i s poměrně děsivým časem 39,18s na nástřik. U chlapů kýta putovala do Kunčic, které nastříkaly o fous rychleji než Lanšperk a to za 25,18s. Po finále už následovalo oficiální vyhlášení výsledků a předání cen, které byly díky našim sponzorům opět bohaté. Nesmíme zapomenout zmínit, že diplomy pro vítěze letos navrhly děti z místní školy a školky. Hasičský výbor ze všech obrázků zvolil ty nejhezčí, které byly použity na diplomy pro soutěžní družstva. Součastí vyhlašování výsledků Hornotřešňovského poháru bylo tedy i ocenění nejšikovnějších autorů, kterými byly Zdena Hejkrlíková, Lucie Šilarová a Vendula Sedláková za kategorii 4.-5. třída. Dále pak Kryštof Jirásek, Matěj Vodák a Vojtěch Teichmann za 1.-3.třídu. A z mateřské školy si ocenění převzali Radim Dajč, Patrik Kočí a Žaneta Dušková.

Když skončila oficiální část soutěže, začala se roztáčet tradiční pivní štafeta. Letošní výzvou bylo 129 piv. Bohužel dobrovolníků, kteří by se do štafety hrnuli, je nyní citelně méně než v prvních ročnících a tak to museli zachraňovat odvážlivci, kteří se do fronty na pivo „na ex“ postavili hned dvakrát. To je ale velká škoda, protože se nám podařilo vytvořit zábavnou tradici, která je specifická právě pro Hornotřešňovský pohár a bylo by skvělé, kdyby se pro její udržení zapojilo více třešňováků. Takže si doma povinně potrénujte pití piva na čas a za rok se těšíme, až nám pomůžete s vypitím 130piv pokořit čas 22min27,4s.

Poté, už mimo oficiální soutěž VCÚ, následovaly soutěžní útoky veteránů. Jak už jsem zmínila na začátku, kromě místních se do této kategorie přihlásily ještě týmy z Lanškrouna, Dolního Třešňovce a Horní Čermné. Veteránská družstva musela stejně jako ostatní absolovat dva útoky – na sklopky i na nástřik. Konečné pořadí bylo ale otazníkem do poslední minuty, protože časy útoků byly velmi vyrovnané. Domácím tak nakonec zlatá příčka utekla jen o kousek. Pohár vítězů si domů odvezli chlapi z Lanškrouna a my se museli spokojit se stříbrem. Třetí místo získali chlapi z Dolního Třešňovce.

Co napsat na závěr, než tolikrát omílané, ale opravdu upřímné poděkování všem návštěvníkům, fanouškům, sponzorům a v neposlední řadě i celému pořadatelskému týmu, protože hlavně díky tomuto zájmu a podpoře patří Hornotřešňovský pohár k největším a nejvydařenějším akcím roku.