Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Hasičský výlet 2007 – Putování za vínem

29. září 2007 – tak jako každoročně jsme i letos vyrazili za poznáváním krás naší vlasti. Návrhů bylo několik, ale přesto byl konečný výběr takřka jednoznačný. Všem se zalíbil nápad navštívit Jižní Moravu – potažmo vinný sklípek.

Plánování trasy výletu se ujal Jirka Dvořák ml., který už pro náš sbor již dříve zařídil několik krásných výletů. Vše bylo naplánováno a přichystáno pro variantu slunečného i deštivého počasí. Za volant autobusu usedl člen našeho sboru – Jarda Hejkrlík a hned před odjezdem musel řešit první problém. Jeho autobus byl nepojízdný a tak musel shánět nový. Díky tomu jsme nabrali mírný časový skluz, o to více jsme se však všichni v chladném ránu těšili na odjezd.

První zastávka tzv. kávová, či pro někoho čůrací, byla na benzínové pumpě během cesty „na jih“ – a znovu nám štěstí nepřálo – nápojový automat byl mimo provoz. Poté, co jsme nakoupili alespoň denní tisk, ubíral se náš autobus dále k Mikulovu, kde jsme hodlali shlédnout výstavu historie vinařství v místním zámku.

Po příjezdu do Mikulova se na nás již smálo sluníčko a my stoupali přes malebné náměstíčko vzhůru k zámku. Na nepříliš rozsáhlé výstavě, která byla umístěna ve sklepech zámku kde byly vystaveny staré lisy na hrozny, druhý největší sud na víno v Evropě a další exponáty vážící se k vinařství na Moravě. Po prohlídce byla naší další zastávkou Břeclav a její Svatováclavské trhy. A zde, světu div se, pro našince věc takřka nevídaná – žádní vietnamští prodejci, ale spoustu stánků s medovinou, různými pamlsky (ne však na našich poutích a jarmarcích běžná srdce a žužu) a především různými ručně vyráběnými výrobky. A burčák – právě tady se člověk utvrzoval v přesvědčení, že jsme opravdu v pravý čas na pravém místě.

Na přilehlém pódiu probíhaly slavnosti s nezbytnou dechovkou, ukázkami dobových kostýmů, střílelo se z děla a další program zvoucí k posezení a pokoukání. Po kulturním vyžití a ochutnávce letošní úrody jsme se přesunuli na místní přístaviště, kde jsme nastoupili na lodě a téměř hodinu se plavili po řece Dyji k Lednicko-Valtickému areálu. Proplouvali jsme malebnou krajinou Podyjí, lemovanou na mnoha místech na březích padlými stromy, které pokáceli přemnožení bobři. Vystoupili jsme na břeh nedaleko Janohradu, kde právě probíhaly oslavy 200 let od jeho založení a rytířské souboje. Někteří si též vystřelili z luku na terč. Dále jsme pak směřovali rozlehlým parkem až k samotnému zámku Lednice, který je v tuto dobu částečně rekonstruován.

Po malém občerstvení v přilehlé venkovní restauraci dorazil autobus a před námi byl poslední přesun – do vesničky Bořetice v okolí Kraví hory, kde na nás čekal malebný sklípek patřící rodinnému vinařství Jedlička – Novák. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o vinařství, ochutnali vybrané druhy červených a bílých vín a prohlédli si sklep, lisovnu, stáčírnu, expedici vín a prostor pro zrání vín s desítkami francouzských dubových sudů.

Následovala volná zábava s popíjením vín, zpěvem a především dobrou náladou. Když se již náš pobyt chýlil ke konci, zlákalo to některé z nás i k tanci, což obsluha nepamatuje. Inu Hornotřešňováci jsou veselí a umí se bavit. O půlnoci jsme již seděli opět v autobuse a byli připraveni na návrat k domovu. Ten byl pro mnohé nejobávanější částí výletu a jak se ukázalo, tak pro některé i oprávněně. Zpěv a dobrou zábavu přerušovaly nucené zastávky, které zpáteční cestu značně protáhly a tak jsme domů dorazili až před čtvrtou hodinou ranní. I přesto však musíme konstatovat, že výlet se zdařili po všech stránkách (organizace, počasí, náplň). Už se těšíme na ten příští.  

Několik fotografií naleznete na odkazu: http://hasiciht.rajce.idnes.cz/vylet-2007/
Případně na stránkách Milana Langra ml.: http://picasaweb.google.cz/fotoline.nolimit/HasiSkVLet2992007

Back to top

Skip to content