Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

16. září 2006 – Námětové cvičení

V sobotu 16. září proběhlo v naší obci celookrskové námětové cvičení. To bylo naplánováno již v loňském roce a bylo součástí oslav 120. výročí založení sboru. Jako cvičný objekt jsme vybrali sklad slámy Krumlovku, který vyhovoval jednak svou velikostí a potencionálním rizikem vzniku požáru, tak blízkostí dalších hospodářských budov, které by byly v případě požáru ohroženy.

Cílem bylo secvičení součinnosti několika sborů při likvidaci požáru většího rozměru. Krátce před vlastním vyhlášením a zahoukáním sirény proběhla poslední porada, aby vše proběhlo tak jak má. Po zahoukání sirény jsme vyrazili k cíli, kde bylo prvním úkolem zastavení potoka a vytvoření hráze k čerpání vody k likvidaci „požáru“. Zanedlouho začaly přijíždět první zásahové jednotky z okolních sborů. Jako první to byla lanškrounská cisterna. Chvilku na to dorazili naši sousedé z Dolního Třešňovce a po nich následovali Rudoltice, Albrechtice a druhá cisterna z Ostrova. Velitelem cvičení byl Radek Šebrle, který dohlížel na jeho zdárný průběh. Po rozvinutí všech hadic a připojení všech stříkaček došlo k samotnému „hašení“. To zajišťovala jednak lanškrounská cisterna a její proudaři (jeden mužský a jeden ženský) a potom také proudaři Horního Třešňovce – Michal Marek a Zdenek Kunc.

Cvičení mělo také mnoho diváků, které nalákal zvuk sirény a přijíždějící hasičská auta. Jakmile bylo vše vyzkoušeno, sbalila se použitá technika do aut a odjelo se na vyhodnocení k nové hasičské zbrojnici. Zde byl proveden nástup zasahujících jednotek, na kterém velitel cvičení konstatoval, že vše proběhlo dle plánu a cvičení splnilo svůj účel. Poté ještě proběhlo společné focení do kroniky a detailní rozbor u připraveného občerstvení.

Na závěr ještě trochu statistiky: cvičení se účastnilo 6 sborů – Horní Třešňovec, Dolní Třešňovec, Lanškroun, Albrechtice, Rudoltice a Ostrov. Použity byly 3 hasičské stříkačky PS 12 + 1 záložní, 27 hadic B, 7 hadic C a 2 stříkací děla. Zásahu se účastnili také 2 ženy hasičky, jedna z Dolního Třešňovce a jedna z Lanškrouna.

Back to top

Skip to content